Seznam všech dílů

„Neodpuštění působí ve zranění jako infekce.“

Kateřina Lachmanová


Kateřina Lachmanová pomohla desítkám lidí vypořádat se se svými duševními zraněními. Ty se paradoxně nejčastěji dějí ve vztazích, kde panuje důvěra a blízkost. Láska totiž způsobuje naši větší zranitelnost. Duševní a duchovní ublížení se podle teoložky a psycholožky Lachmanové nevyhýbají ani křesťanům. Církev totiž nemá mechanismy, jak jim zabránit. V důsledku toho může docházet ke zneužití moci, které může eskalovat až k sexuálnímu násilí. Jak jsou čeští církevní představitelé otevření řešit problémy zneužívání? Jak odpouštět druhým křivdy a nezanevřít přitom na Boha? Jak se nejlépe vypořádat se svými zraněními z minulosti? Na to vše a více odpoví v této epizodě Kateřina Lachmanová.

Foto: svetviry.cz

„Staň se mnichem, zachráníš tím planetu.“

Matúš Kocian


Matúš Kocian objevil více než 50 nových živočišných druhů. Jako kněz, entomolog a ekolog se považuje za posla zkázy. Podle Kociána nás čeká v budoucnu boj o základní zdroje a ani třídění odpadu a veganství nás v tomhle ohledu nezachrání. Jako křesťané, bychom ale neměli naději pověsit na hřebík a snažit se přemýšlet ekologicky. Ale jak? Je legitimní nemít děti kvůli přelidnění planety? Jak nepodlehnout zelenému byznysu a snobství? A proč je šetrný životní styl důležitý i pro papeže Františka? Na tyto i další otázky odpoví v této epizodě P. Matúš Kocián.

Foto: archiv podcastu

„Panna Marie je poslední, kdo by se stavěl na Boží místo.“

Filip Boháč


O Panně Marii a jejích zjevení koluje řada konspiračních teorií. Daly by se nazvat takovými katolickými fake news. Podle převora Dominikánského kláštera v Praze Filipa Boháče se ale dají dobře rozpoznat. Uvnitř této epizody najdete návod. Panna Maria navíc nikdy nebude vyzývat k modlitbě k ní samé, ale bude vždy ukazovat na svého Syna. K čemu nás mohou motivovat mariánská dogmata? Jak rozumět současnému papežovu zasvěcení Ruska Panně Marii? A proč si v případě Růžence nemusíme úzkostlivě počítat každou modlitbu? Na tyto i další otázky odpoví v této epizodě šéf platformy Dominikánská 8 P. Filip Boháč. Pozn.: Všem, kdo mají problém s pochopením Kristovy matky, doporučuje náš host román Franze Werfela Píseň o Bernadettě. Ten ho údajně zbavil předsudků a odpověděl mu na řadu otázek typu: Proč se modlit k PM, když se můžu obracet rovnou k Bohu? Atp…
Omluva moderátorek: Tento rozhovor se kvůli technickým potížím natáčel dvakrát! Bohužel ani napodruhé se neobešel bez problému. Proto prosím omluvte zhoršenou kvalitu rozhovoru v průběhu prvních 15 minut.

Foto: cmgp.cz

„Ve válce může i dobrý člověk jednat zle.“

Jan Pacner


Jan Pacner je brněnský kněz a někdejší vojenský kaplan. Války jsou podle něj obrovským zlem a děje se v nich velké množství nespravedlností. Ze své zkušenosti na misi v Kosovu může říct, že krizové situace odhalují netušené potenciály lidí, a že hrdinové jsou často ti, do kterých bychom to dříve neřekli. V souvislosti s válkou na Ukrajině ho děsí Putinova propaganda i to, jak ji schvaluje ruská pravoslavná církev. Je každé zabití ve válce hříchem? Jsou atentáty na diktátory ospravedlnitelné? A Jaká je v souvislosti s konfliktem na Ukrajině role křesťanů? Na tyto i další otázky odpovídá v této epizodě P. Jan Pacner.

Foto: cmgp.cz

"Ne vše, co je nadpřirozené, je mystické.“

Jan Poříz


Největší mystériem křesťanství je Kristus. Jeho tajemství vrcholí ve velikonočních událostech, které si připomeneme za pár dní. Karmelitán Jan Poříz mluví o dvou zásadních křesťanských mysticích: Janovi od Kříže a Terezii z Ávily. Ti se snažili vstoupit do Kristova tajemství naplno už tady na zemi. Vzbuzovali senzaci a neměli to v životě jednoduché. Jak rozumět jejich mystickým paranormálním zkušenostem? Proč někteří lidé zažívají stigmata? A je možné odlišit mystické zážitky od psychické poruchy? Na to vše odpoví v této epizodě převor kláštera Bosých karmelitánů ve Slaném Jan Poříz.

Foto: archiv podcastu

E67: „Východní techniky meditace mě naučily vnitřnímu ztišení.“

Jan Regner


Jezuita Jan Regner vnímá situaci na Ukrajině jako příležitost k hlubšímu prožití postní doby. Válečný konflikt nás může motivovat k modlitbě, půstu i almužně. Tedy třem klíčovým prvkům přípravy na Velikonoce. Období půstu nemá být duchovní posilovnou, ale cenným časem, kdy se můžu zastavit, bilancovat a vymést ze své duše cetky a harampádí. Vyklizení našeho vnitřního prostoru nám podle Jana Regnera pomůže lépe se v životě orientovat. Může být křesťanská meditace postavená na prvcích východních náboženství? Jak nám v modlitbě může pomoct jóga a zen? A k čemu je dobrá večerní reflexe uplynulého dne? Na to vše odpoví farář akademické farnosti Panny Marie Sněžné v Olomouci Jan Regner.

Foto: Stanislav Heloňa (lidovky.cz)

E66: „Svoji profesi považuji za poslání.“

Daniela Drtinová


Daniela Drtinová žije dva životy. Jeden, ve kterém je jednou z nejlepších českých novinářek a druhý, ve kterém se po večerech modlí a čte knihy významných mystiků. Ve své práci se snaží nejen informovat, ale také přinášet naději. Životní láskou Daniely Drtinové jsou františkáni a také bosé karmelitky, kterým pomáhá stavět klášter. Jak její život ovlivnila herečka Libuše Šafránková? Proč se nechala pokřtít? Na jaké informace má občan právo? A jak v sobě neživit nenávist vůči Vladimiru Putinovi? Na to vše odpoví v této epizodě moderátorka a novinářka Daniela Drtinová.

Foto: archiv podcastu

E65: „K zdobrovolnění celibátu dojde během několika let.“

Jirsa & Horňák


Celibát si volí jen někteří kněží. Třeba seminarista a budoucí římsko-katolický kněz Matěj v něm vidí hodnotu a možnost, jak vytvářet po vzoru Krista duchovní příbuzenství se všemi lidmi. Celibát ale podle něj není s kněžstvím ontologický spjatý a měl by být i v římsko-katolické církvi dobrovolný. Podle seminaristy a budoucího řecko-katolického kněze Adama Horňáka je ale život v kněžství a současně v manželství hodně náročný. Děti těchto farářů často trpí nepřítomností otce a přehnanými nároky ze strany okolí. Je celibát příčinou sexuálního zneužívání v církvi? Jaké důvody pro něj najdeme u prvních křesťanů? A proč jsou řecko-katolíci pod tlakem, když si vybírají partnerku? Na to vše odpoví v této epizodě dvojice seminaristů.

Foto: archiv podcastu

E64: „PPR není antikoncepce, ale styl života.“

manželé Šmehilovi


Pojem přirozené plánování rodičovství (PPR) veřejnost většinou nezná. Pro řadu lidí je to ale způsob, jak vědomě nepočít a nepoužít při tom antikoncepci. Pro některé manžele to ale může být i spolehlivý návod na to, jak otěhotnět. I když se může zdát tato metoda náročná, pro manžele Šmehilovi je to jediný správný styl života. Je PPR spolehlivější než přerušovaná soulož? Proč je jakákoliv možná forma antikoncepce hřích? A je PPR nesobecký způsob žití sexuality? Na to vše odpoví v této epizodě MUDr. Lucie a MUDr. Martin Šmehilovi.

Foto: archiv manželů

E63: „Poslušnost neznamená slepé následování autority.“

s. Anna & o. Samuel


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Řeholníci sestra Anna a bratr Samuel žijí zasvěcený život. Ten mají vést v duchu slibu: chudoby, čistoty a poslušnosti. Ta se mění s ohledem na dobu a pojetí člověka jako individuální bytosti. Podle řeholníků neznamená poslušnost sklopenou hlavu a slepé následování názorů představeného. Co si ale pod ní v 21. století vůbec představit? Může řeholník se svým představeným nesouhlasit? Co když má kněz jiný názor než jeho biskup? A jak se projevuje poslušnost vůči Bohu ve svátosti smíření? I na tyto otázky najdete odpovědi v této epizodě.

Foto: paulinky.cz, jesuit.cz

E62: „Naše obrazy Boha je potřeba upgradovat.“

Pavel Šimek


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Tříkrálová sbírka je v plném proudu. Největší charitativní akce dokazuje, že Češi dokážou být hodně štědří. Předloni se v ní vybralo rekordních 130 milionů korun. Zástupce ředitele Arcidiecézní charity Praha Pavel Šimek tvrdí, že Tříkrálová sbírka je i způsob evangelizace. Lidem otvírá možnost vidět potřebné lidí kolem nás. Komu výtěžek s letošní sbírky pomůže? Proč je pro křesťany důležitá charita? A jak se při sbírce vyhnout manipulaci s dárci? Na to vše odpoví v této epizodě koordinátor Tříkrálové sbírky pro pražskou arcidiecézi Pavel Šimek.

Přispět můžete i online: https://www.trikralovasbirka.cz/

Foto: prazsky.denik.cz

E61: „Naše obrazy Boha je potřeba upgradovat.“

František Hylmar


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


každý máme falešné představy o Bohu. Vycházejí především z chybných obrazů o nás samých, o druhých i z problematických vztahů v rodině. Alespoň taková je zkušenost kněze a jezuity Františka Hylmara. Podle něj můžeme Boha lépe poznávat i díky duchovním rozhovorům, které by doporučil každému. Díky nim totiž můžeme neustále updatovat naše vize Boha. Zvyšuje se mezi lidmi zájem o duchovní doprovázení? Jaké jsou nejčastější karikatury Boha? A proč k nim musíme přistupovat kriticky? Na to vše odpoví v této epizodě rektor kostela sv. Ignáce v Praze František Hylmar.

Doporučené literatura k epizodě: Falešné představy o Bohu - Karl Frielingsdorf, Karikatury Boha – Kateřina Lachmanová, Lži o bohu, kterým věříme – W. M. Paul Young

Foto: Ecclesia Podcast

E60: „Potřebujeme se naučit slyšet a rozlišovat.“

Michal Němeček


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Rozhodování v církvi začíná vždy nasloucháním. V rámci právě probíhají Synody o synodalitě se lidé na všech kontinentech ptají, kam má v dalších letech směřovat boží lid. I v českých farnostech a společenstvích už se formují diskusní skupinky. Přehled o nich má koordinátor synodálního procesu Michal Němeček. Jaká moravská diecéze je do procesu nejvíce zapálená? Co si od synody o synodalitě slibuje papež František? A proč je potřeba vnímat církev ne jako instituci, ale jako celosvětové společenství lidí na cestě? Na to vše odpoví v této epizodě ředitel Pastoračního střediska v Praze P. Michal Němeček.

Odkaz na materiály k synodě: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/211112podpurne-materialy-pro-synodalni-proces-v-diecezich

Foto: vysehradskakapitula.kkvys.cz

E59: „S handicapovaným dítětem se rodič vyrovnává i celý život.“

Iveta Sochorová


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Iveta Sochorová je maminka roku a bloggerka. S manželem Danem se jim před třemi lety narodila dcera s downovým syndromem. Ivetu to nejprve šokovalo, ale posléze inspirovalo k tomu začít psát blog. Teď chce dělat osvětu týkající se právě tohoto handicapu. Jak dlouho se člověk vyrovnání s tím, že má postižené dítě? V čem jsou děti s downovým syndromem lepší než zdravá populace? A proč je důležité mít i v manželství čas sám na sebe? Na to vše odpoví v této epizodě matka tří dětí Iveta Sochorová.

Foto: maminka.cz

E58: „Celibát není příčinou (sexuálního) zneužívání v církvi.“

Marek Drábek


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Premonstrát Marek František Drábek vystupuje jako obhájce obětí sexuálního zneužívání v církvi. V České republice jich je pravděpodobně několik stovek. Problém je v tom, že se o nich neví. Tuzemská církev se v tomto ohledu musí změnit a přestat tuto problematiku zpochybňovat. Pomůže tomu generační obměna biskupů? Může za sexuální zneužívání v církvi kněžský celibát? A proč jsme v problematice zneužívání zaseklí v době kamenné? Na to vše odpoví v této epizodě Marek František Drábek. Další informace k této problematice najdete na jeho youtube kanále: Marek OPraem.

Foto: proglas.cz

E57: „Odchod komunistů ze Sněmovny je radost.“

Pavel Fischer


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Senátor a někdejší prezidentský kandidát Pavel Fischer je nadšený z výsledku Sněmovních voleb. Odchod komunistů z parlamentního prostoru je pro něj obrovskou úlevou a sdílenou mezigenerační radostí. Podle Pavla Fischera je dobře, že je opět na stole debata o článku 66 Ústavy, který zbavuje prezidenta ČR pravomocí. Fischer tvrdí, že nejde o to prolamovat tajemství o zdravotním stavu Hlavy státu, ale o to chránit prezidentský úřad před zneužitím moci. Jaké informace má Pavel Fischer ke kauze sexuálního zneužívání ve francouzské katolické církvi? V čem spočívá hrozba autoritářského režimu Vladimira Putina? A proč by chtěl vidět fotku Miloše Zemana v pyžamu? Na to vše odpoví v této epizodě předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.

Foto: senat.cz

E56: „Informovanost o víře je v Česku nízká.“

Kateřina Koubová


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Šéfredaktorka Katolického týdeníku pracuje v médiích přes 20 let. Vedení „novin s vertikálou“ se ujala v momentě, kdy jí předchozí práce přestala dávat smysl. Teď je jejím cílem zvyšovovat informovanot tuzemských katolíků o víře, dění v církvi a naučit je schopnosti rozlišovat pravdivé zprávy od dezinformací. Čím se liší přáce ve světských médiích oproti církevním? Má ČBK vliv na obsah novin? A proč se v Katolickém týdeníku nedává prostor extremistům? Na to vše odpoví v této epizodě novinářka Kateřina Koubová.

Foto: katyd.cz

E55: „Liturgie se vždy řídí autoritou církve a papeže.“

Radek Tichý


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Radek Tichý patří mezi přední české liturgiky. Ve svém povolání se snaží, aby lidé lépe porozuměli tomu, co se děje při bohoslužbě. A i když je mše pro nevěřící mnohdy jen tělocvik, jde podle něj o mnohem víc. Papežský dekret Traditionis custodes, který se týká liturgie v podobě před rokem 1970, je podle něj malá revoluce. Jejím cílem je praktická změna a posun církve k obnovené reformě. Proč se někteří konzervativní katolíci proti červencovému rozhodnutí papeže bouří? Kde se může starší, předkoncilní liturgie ještě sloužit? A hrozí církvi odštěpení tradičních skupin katolíků? Na to vše odpoví v této epizodě kněz, spisovatel a pedagog Radek Tichý

Foto: katyd.cz

E54: „Řeholní hábit otvírá srdce prostitutek.“

sestra Klára Marie Stráníková


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Řeholní sestra Klára Marie Stráníková tráví několik nocí v měsíci s prostitutkami. Chodí za nimi do nočních klubů a nabízí jim testy na pohlavně přenosné choroby. V průběhu večera ale často dojde i na slzy a modlitbu. Cílem služby a poslání sestry Kláry je vrátit ženám důstojnost, která je prostitucí pošlapávaná a zraňovaná. Je řeholní hábit při cestě do nočního klubu výhodou? Jakou roli hraje v prostituci esoterika? A proč nemá ráda některé rozlučky se svobodou? Na to vše odpoví v této epizodě sestra Klára z Kongregace Milosrdných sester svatého Kříže.

E53: „Věda i víra jsou od Boha.“

Jiří Grygar


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vnímal vstup do politiky jako boží povolání k službě. Má za sebou psychoterapeutické výcviky i práci s drogově závislými. Hraje ochotnické divadlo a u lidovců se cítí jako doma. Politika je podle něj zvětšovací sklo, ve kterém se probarví skutečná povaha člověka. Co nejvíce ohrožuje bezpečnost České republiky? Jaký vliv může mít „kauza Feri“ na volební kampaň SPOLU? A proč jsou hodnoty důležitější než zákony? Na to vše odpoví v této epizodě rodák z Dačic a otec dvou synů Jan Bartošek.

E52: „V politice se ukáže skutečná povaha člověka.“

Jan Bartošek


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vnímal vstup do politiky jako boží povolání k službě. Má za sebou psychoterapeutické výcviky i práci s drogově závislými. Hraje ochotnické divadlo a u lidovců se cítí jako doma. Politika je podle něj zvětšovací sklo, ve kterém se probarví skutečná povaha člověka. Co nejvíce ohrožuje bezpečnost České republiky? Jaký vliv může mít „kauza Feri“ na volební kampaň SPOLU? A proč jsou hodnoty důležitější než zákony? Na to vše odpoví v této epizodě rodák z Dačic a otec dvou synů Jan Bartošek.

E51: „Věřící mají mít spoluúčast na platech kněží.“

Jan Balík


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


V neděli se v kostelích uskutečnila první sbírka na platy českých kněží. Generální vikář Mons. Jan Balík věří, že nový projekt pomůže církvi k transparentnějšímu hospodaření s penězi. V budoucnu by si tak věřící mohli pomocí příspěvků do kasiček platit svoje faráře. Jaký je vlastně průměrný plat našich kněží? Jaké jsou jejich měsíční náklady na život? Můžou kněží podnikat? A hrozí v budoucnu zpoplatnění svátostí? Na to vše odpoví v této epizodě někdejší ředitel Sekce pro mládež ČBK Jan Balík.

E50: „Tvorba podcastů nás samotné obohacuje.“

Tým Ecclesia Podcastu


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Jubilejní 50. epizoda Ecclesia podcast potřebovala speciálního hosta. Ten se nedostavil, a tak jsme se se vší pokorou a skromností rozhodli, že natočíme rozhovor s námi. Díky několika vypitým skleničkám šampaňského se tak dozvíte, jak vůbec vznikl nápad založit první český křesťanský podcast nebo jaké největší trapasy se nám při nahrávání staly. S humorem a sarkasmem nám vlastním vám naservírujeme zákulisní informace ohledně tvorby našich epizod i fungování celého týmu Ecclesia podcast. Oblíbené historky z natáčení vypráví: Marek Jílek, Jacob Janek, Kateřina Němcová, Karolína Němcová, Zdeňka Gabrielová a Markéta Imlaufová.

E49: „Relikvie bývaly přímé spojnice s nebem.“

Petr Kubín


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Historik Petr Kubín zasvětil celý život svatým. Ve svém oboru se proslavil třeba zpochybňováním svatořečení Prokopa nebo datace Kristiánovy legendy. Jako člen kanonizační komise ví, že svatořečení může být nejen duchovní, ale i politická záležitost a trvat klidně i stovky let. Kolik proces svatořečení stojí? Co dělat, když nám někteří svatí přijdou duševně nemocní a jaké šance na svatořečení by mohl mít ruský opoziční předák Alexej Navalnyj? Na to vše odpoví v této epizodě milovník blahoslaveného Hroznaty profesor Petr Kubín.

E48: „Státní zástupce se musí odvážit žalovat i mocné lidi.“

Jan Lata


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Jan Lata šéfuje už podruhé Unii státních zástupců. Jeho cílem je hájit nezávislé postavení státního zastupitelství a bránit ho před politickými tlaky. Ve svém volném čase pořádá přednášky křesťanské akademie v Bílovicích nad Svitavou a se špetkou romantismu podporuje křesťany ve Svaté zemi. Co si myslí o kauze Čapí hnízdo? V čem je podle něj stíhání veřejně známého člověka náročnější? A proč ho děsí představa virtuálních Velikonoc? Na to vše odpoví v tomto podcastu JUDr. Jan Lata, Ph.D..

E47: „Zaměření na druhé je důležitější než půst.“

Veronika Barátová


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Sestra Veronika Barátová má o postní době jasno. Její úskalí spočívají podle ní v tom, že se člověk zaměří jenom na sebe a na svůj výkon. Sebekázeň je sice důležitá, ale odříkání je bez vztahu k Bohu úplně k ničemu. Postní doba má být o tom, že změníme vztah k druhým a k Bohu. Psychohygiena v postní době nestačí. Jak správně prožít oněch 40 dní před Velikonocemi? Proč bychom neměli mít půst na prvním místě? A dá se modlit tancem? Na to vše odpoví v této epizodě sestra Veronika z komunity Blahoslavenství.

E46: „Na Boha hážu v životě hodně věcí.“

Marian Jurečka


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Marian Jurečka je předsedou KDU-ČSL. Na prvním místě se však cítí být především zemědělcem. Při jeho politických rozhodnutích je na prvním místě vždy bez diskusí víra. Chovat se podle křesťanských hodnot a zůstat v politice slušný, je ale podle něj někdy hodně těžké. Náhody podle něj neexistují a nebýt boží pomoci, tak už poslancem dávno není. Jaká hlasování jsou pro něj v Poslanecké sněmovně nejtěžší? Čím mohou křesťanští demokraté oslovit ateisty? A kdo byl jeho skautský vedoucí? Na to vše odpoví v této epizodě někdejší ministr zemědělství a otec pěti synů Marian Jurečka.

E45: „Na arcibiskupství musí nastat změna.“

Dominik Duka


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Kardinál Dominik Duka už vyhlíží svého nástupce v roli pražského arcibiskupa. Podle něj by měl být nový arcibiskup méně cholerický, kreativnější a hlavně mladší, než on sám. Před odchodem z arcibiskupství chce primas český ještě vyměnit v katedrále sv. Víta varhany a oslavit 1100. výročí smrti první české světice Svaté Ludmily. Je možné, aby bylo fungování arcibiskupství transparentnější? Jaké vlastnosti oceňuje na mladých lidech? A co si myslí o kontroverzním kázání Petra Piťhy nebo člence rady ČT Haně Lipovské? Nejen na to odpoví v této epizodě Jaroslav Václav Duka.

E44: „Zkuste chvíli nežít pro sebe!“

Helena Janíková


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


V neděli 31. ledna byl svátek Dona Bosca. Proto jsme pro vás přichystali salesiánský speciál o misiích s koordinátorkou dobrovolnického programu v neziskové organizaci SADBA Helenou Janíkovou. Ta strávila rok svého života v romských ghettech v Bulharsku, kde zažila svůj největší kulturní šok. Misie jsou podle ní věcí lásky a plodem lidské touhy být užitečný pro druhé. Jak probíhá školení dobrovolníků v programu Cagliero? Co jsou dobré a špatné motivace pro roční pobyt v zahraničí? A jaký je vůbec smysl misijních cest v 21. století? Na to vše odpoví v této epizodě Helena Janíková.

E43: „Existuje v nás potřeba být v souladu s kosmickým řádem.“

Pavel Gabor


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Astrofyzik Pavel Gábor má velice unikátní povolání. Je totiž papežský astronom, a navíc taky jezuita a kněz. Spolu s dalšími kolegy z vatikánské observatoře v Arizoně opravuje vesmírný dalekohled a bojuje proti světelnému znečištění planety. Věří, že čistým rozumem můžeme hledat pravdu i poznávat Boha. Co přesně viděli tři králové na obloze nad Betlémem? Může mít svit měsíc a slunce vliv na naši psychiku? A proč je kometa nad jesličkami vlastně jenom MEME? Na to vše odpoví v tomto podcastu zástupce ředitele vatikánské observatoře v americkém Tusconu a rodák z Košic Pavel Gábor. Pokud byste měli zájem se dozvědět k astrofyzice něco dalšího, můžete Pavla kontaktovat na emailu: p.gabor@jesuits.net

E42: „Pokud mě prožití adventu budu něco stát, jsem na správné cestě“

Tomáš Petráček


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Historik a teolog Tomáš Petráček nahlíží na církev vždy optikou minulosti i přítomnosti. Aby byla srozumitelná, musí se adaptovat a měnit. Jakmile se ale odchýlí od ideálu evangelia, je v krizi. Tak jako ostatní náboženské instituce musí operovat hlavně s důvěryhodností, která je v posledních letech opakovaně nabourávána. Co považuje za největší církevní prohřešky? Jak to bylo s jeho odvoláním z funkce kanovníka kardinálem Dominikem Dukou? A proč si předplácí Hospodářské noviny? Na to vše odpoví v tomto podcastu kněz a akademický kaplan při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové.

E41: „Pokud mě prožití adventu budu něco stát, jsem na správné cestě“

Petr Soukal


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Havlíčkobrodský kaplan Petr Soukal doporučuje v Adventu utnout všechny komunikační kanály. I tak nám ale dal rozhovor s návodem, jak toto období dobře využít. Letošní Vánoce budou podle něj jiné už jenom proto, že koronavirus je crash test našeho duchovního života. Co dělat, aby nám advent neprotekl mezi prsty? V čem se můžeme v jeho prožívání inspirovat u židů? A proč si na Vánoce vlastně dáváme dárky? Na to vše odpoví v této epizodě kněz a youtuber Petr Soukal.

E40: „Papež František není hazardér, ale má odvahu.“

Josef Prokeš


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Budeme rádi, když nás podpoříte na: https://www.hithit.com/cs/project/8751/ecclesia-podcast-rozhovory-s-osobnostmi-z-katolicke-cirkve.
Skaut, kněz a spisovatel Josef Prokeš rád hledá nové cesty. Podněty pro své putování nachází třeba v encyklikách papeže Františka. Ty mají podle něj ambici oslovit celý svět. Příkladem je třeba poslední encyklika Fratelli tutti, která vyšla před měsícem. Jejího překladu do češtiny se jen tak nedočkáme. V této epizodě už ale exkluzivně nabízíme její stěžejní myšlenky. Co si představit pod pojmem bratrství a sociální přátelství v době narůstající individualizace? Jak inspiroval papeže v psaní encykliky vrchní imám? A co jsme se o mezilidských vztazích naučili v době pandemie? Na to vše odpoví v tomto podcastu horolezec a farář z jihočeských Vodňan Josef Prokeš.

E39: „Očistec je syntéza Boží spravedlnosti a Božího milosrdenství.“

Jan Houkal


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Už brzy odstartujeme kampaň na HIT HITu, kde budete moct náš podcast podpořit i vy!
Kněz a pedagog Jan Houkal si myslí, že smrtí se člověk nepropadne do prázdnoty, ale do Boha. Kritériem pro vstup do nebe je podle něj láska ve svých konkrétních projevech a to, jestli jsme na věčnost sami dost připravení. Co se stane, když místo nebe skončíme v očistci? K čemu jsou lidem dobré odpustky? A je současná koronavirová krize boží trest? Na to vše odpoví v tomto podcastu farář z pražských Vinohrad Jan Houkal.

E38: „Prázdné kostely můžou být prorockým znamením, aby se církev změnila.“

Tomáš Halík


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Tento rozhovor jsme natočili 1. října, tedy ještě předtím, než byly v Česku opět zavřené kostely.
Profesor Tomáš Halík je přední světový teolog a nositel řady významných ocenění, které chápe jako závazek. Jako filosof se rád staví na stranu těch, kteří hledají Boha a rád s nimi vede dialog. Křesťané podle něj nemají být jen ti, co chodí do kostela, ani ti, co se pokládají za vševědoucí majitele pravdy. Jak daleko jsou křesťané v ekumenismu? Kdo jsou něcisté? A na jaký seriál se vydrží dívat celou noc? Na to vše odpoví v tomto podcastu kněz z pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora.

E37: „Televize vás vzdělá i v tom s čím nesouhlasíte.“

Martin Tyburec


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Reportáže Martina Tyburce mohou Češi vidět pravidelně v Událostech České televize. Tam pracuje už 6 let v redakci vědy a jako reportér se snaží, aby neztratil schopnost „blbě se ptát“. Výhodou veřejnoprávní televize je podle něj to, že není poplatná politikům a že člověka vzdělá i v tom, co ho nezajímá. V čem se liší přístup k zpravodajství ve veřejnoprávní a soukromé televizi? Proč je epidemie koronaviru pro média zkouškou? A co nejhoršího se Vám může stát v poušti Gobi? Na to vše odpoví v tomto podcastu redaktor ČT Martin Tyburec.

E36: „Člověk napodobuje Boha tím, že tvoří.“

Otmar Oliva


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Osmašedesátilitý akademický sochař Otmar Oliva má na svém kontě stovky děl. Od oltářů, křtitelnic a medailí přes zvony a fontány. I tak si ale myslí, že zdobené kostely a monstrance Bůh nepotřebuje. Význam podle něj mají hlavně pro lidi. Jeho díla najdeme na Velehradě, ale i ve Vatikáně, kde pracoval na kapli pro papeže Jana Pavla II. nebo na svícnech pro Benedikta XVI..

K čemu potřebuji lidé umění? Jaké problémy přinesla Olivovi sochařská zakázka pro někdejšího arcibiskupa Roberta Bezáka? A proč chodil po vatikánských palácích s pytlemi na odpadky? Na to vše odpoví v tomto podcastu bývalý politický vězeň a umělec Otmar Oliva.

E35: „Ekonomická situace není až tak kritická.“

Karel Štícha


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Karel Štícha byl přes 20 let hlavním ekonomem pražské arcidiecéze. Od 90. let stál v čele vyjednávání o církevních restitucích a na svou práci pro arcibiskupství je hrdý. Církvi teď ale podle něj chybí peníze třeba kvůli kůrovcové kalamitě, a tak je na čase efektivně investovat.
Co znamená krize financování církve pro jednotlivé věřící?
Dokáží církevní organizace zaplatit kvalifikované odborníky na důležitých postech?
A kolik průměrně přispívají Češi v nedělních sbírkách?
Na to vše odpoví v tomto podcastu muž, který za svou kariéru ekonoma získal ocenění i od papeže Františka.

E34: „Ve svém kněžství chci být šťastný.“

Miro Auxt


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Miro Auxt je molekulární biolog a novokněz. Myslí si, že farní společenství je pro křesťana velmi důležité a že doma dokážeme být díky církvi všude ve světě. Na životě v semináři by změnil ranní vstávání a přehnaný důraz na intelektuální stránku formace. Jako kněz nechce mít na všechno odpověď a dávat lidem poučky. Kde vidí hranice celibátu? Co si myslí o kauze odvolaného slovenského arcibiskupa Roberta Bezáka? A měl před svým svěcením pochybnosti? Na to vše odpoví v tomto podcastu rodák ze Slovenska Miro Auxt.

E33: „Ne každý má právo na sexuální život.“

Stanislav Přibyl


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Stanislav Přibyl je pravník a kněz. Ve svém profesním životě je zvyklý lidi oddávat a zaroveň i manželství zneplatňovat. Myslí si, že víra se nedá nijak změřit a že doba známosti dvou lidí, nemá být dobou růžových brýlí. Jaké jsou aktuálně nejčastější důvody anulace manželství? Může být církevní sňatek mezi heterosexuálem a homosexuálem platný? A proč je nesmysl si myslet, že každý má právo na sexuální život? Na to vše odpoví v tomto podcastu Stanislav Přibyl.

E32: „Zákaz potratů nic neřeší.“

Jaroslava Trajerová


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Jaroslava Trajerová už šest let vede projekt Nesoudíme. Pomáháme a Linku pomoci, kde poskytuje konzultace ženám, které chtějí podstoupit interrupci. Ochrana nenarozeného života podle ní nespočívá v politické ani náboženské příslušnosti. Vždy je to v lidech a o lidech. Jak může stále častější neplodnost párů ovlivnit společenskou debatu o interrupci? Může se post-abortivní syndrom projevit i při návštěvě fyzioterapeuta? A proč jsou nejvíce potrácené třetí děti do rodin? Na to vše odpoví v tomto podcastu Jaroslava Trajerová z Hnutí pro život.

E31: „Nebojoval jsem za sloup, žil jsem příběh.“

Petr Váňa


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Sochař Petr Váňa pracoval posledních 20 let na rekonstrukci Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Myslí si, že sochařství je způsob života a boření soch mu připadá hloupé. Jak hodnotí aktuální žhavé diskuse mezi tábory fanoušků a odpůrců Mariánského sloupu? Jak by lidé měli tuto památku vnímat? A jaký mají Češi vztah k Panně Marii? Na to vše odpoví v tomto podcastu jeden z nejznámějších českých sochařů.

E30: „Víra není změť pravidel.“

Damián Brhel


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Damián Brhel je jeden z nejúspěšnějších českých startupistů. Jako gymnazista měl individuální vzdělávací plán a o několik let později už o něm psal časopis Forbes. Za jeho úspěchem podle něj nestojí náhody, ale Prozřetelnost. Jak skloubit rodinu a kariéru? Proč studovat katechismus a církevní dějiny? A co je přitažlivé na latinských mších? Na to vše odpoví v tomto podcastu byznysman a otec dvou dětí Damián Brhel.

E29: „Showbyznys a křesťanství je kompatibilní.“

Annamária d’Almeida


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Annamária D'Almeida je česká zpěvačka, která loni vyhrála The Voice Československo. Tvrdí, že je nedělňátko a že jí Bůh v jejím životě žehná. Co jí bavilo na komerční soutěži? Proč ráda chodí na večerní mše? A je křesťanství kompatibilní se showbyznysem? Na to vše odpoví v tomto podcastu zpěvačka se slovensko-beninskými kořeny.

E28: „Ve vztahu nestačí tolerance, musí v něm být opravdový zájem.”

Manželé Imlaufovi


MP3 ke stažení: e28-ecc-podcast.mp3


Manželé Imlaufovi se více než 30 let věnují přípravám snoubeneckých párů na manželství. Nebojí se mluvit o sexu a jeho významu pro partnerský život. Pro kvalitní vztah je podle nich důležitá pravdivá komunikace i řeč těla. V čem se liší lidská sexualita od té zvířecí? K čemu může být dobrá sexuální zdrženlivost? A proč se musí v manželství neustále pádlovat jako na lodi? Na to vše odpoví v tomto podcastu Hana a Petr Imlaufovi.

E27: „Já bych byl tak rád, kdyby mi ministranti zase lezli na nervy!”

Zdeněk Jančařík


MP3 ke stažení: e27-ecc-podcast.mp3


Zdeněk Jančařík je kněz pocházející z ateistické rodiny. V době pandemie každý večer streamuje modlitbu růžence, kterou denně sleduje více než 600 lidí. Karanténu využívá k psaní fejetonů nebo youtuberingu. Církev by se podle něj neměla uzavírat do sebe a lpět na pravidlech a poučkách. Jsou čeští nakladatelé a knihkupci kvůli koronaviru v ohrožení? Jaký je ideál kněze ve 21. století? A co je duchovní autismus? Na to vše odpoví v tomto podcastu spisovatel, novinář, překladatel a salesián.

E26: „V demokracii by měla vládnout pravidla a instituce, ne konkrétní lidi.“

Kateřina Šimáčková


MP3 ke stažení: e26-ecc-podcast.mp3


Kateřina Šimáčková je vysokoškolská profesorka a advokátka. V soudnictví se pohybuje už přes dvacet let a myslí si, že každý člověk by měl být schopný rozeznat nespravedlnost. Čím se liší právnický přístup mužů a žen? Proč by se rodiče neměli u soudu přetahovat o děti a proč může být současný nouzový stav ve střetu s listinou základních práv a svobod? Na to vše odpoví v tomto podcastu jedna ze dvou českých ústavních soudkyň.

E25: „Když má člověk strach, ukazuje se, jak je nastavené jeho srdce.”

Tomáš Holub


MP3 ke stažení: e25-ecclesia-podcast.mp3


Tomáš Holub je někdejší kaplan armády ČR. Tvrdí, že v krizových situacích se vždycky ukáže jádro a opravdová povaha člověka. Současná situace je pro něj výzvou k solidaritě s ostatními. A online mše nemají být pohodlným servisem, ale příležitostí k tvorbě domácího společenství církve. Jak strávit Velikonoce ve stínu koronaviru? Je pandemie boží trest? A dočkáme se zpovědi přes telefon? Na to vše odpoví v tomto podcastu plzeňský biskup Tomáš Holub.

E24: „Počet manželství roste. Je škoda, že to není slyšet.”

Jan Gregor


MP3 ke stažení: e24-gregor.mp3


Jan Gregor je místopředseda Aliance pro rodinu. Záleží mu na tom, aby bylo manželství v Ústavě zakotveno jako svazek muže a ženy a práva dětí jsou pro něj důležitější než přání dospělých. Nemá rád argumentační fauly a mrzí ho, že pozitivní informace se v médiích špatně prodávají. Proč je v Česku hodně dětí v dětských domovech? Proč vysokoškoláci uzavírají častěji manželství? A jak poznat relevantní sociologický výzkum? Na to vše odpoví v tomto podcastu právní koncipiet Jan Gregor.

E23: „Satan zuří, protože mu zbývá málo času.”

Jiří Korda


MP3 ke stažení: ecc-podcast-e23-korda.mp3


Jiří Korda je lékař a exorcista. Podobně jako běžní doktoři pomáhá trpícím lidem, kteří ho požádají o duchovní pomoc. Exorcismus je podle něj proces obrácení, který stojí na duchovním rozlišování. Jak poznat člověka posedlého ďáblem? Jak se projevují démoni při modlitbě exorcismu? A proč jsou často posedlí lidé hluboce věřící? Na to vše odpoví v tomto podcastu veterinář a kněz z pražské farnosti Lhotka.

E22: „Nárok na dokonalost je šílenství.”

Michael Chytrý


MP3 ke stažení: E22-ecclesia-podcast.mp3


Michael Chytrý učí lidí správně komunikovat. Většina vztahových problémů podle něj pramení z nedostatku sdílení. A supervizi by všem doporučil jako firemní benefit. Jak být asertivní a zároveň zůstat pokorný? Jak si netahat práci domů? A jaký je rozdíl mezi zpovědí a sezením u psychologa? Na to vše odpoví v tomto podcastu psychoterapeut, učitel a poradce.

E21: „Vůči politickým oponentům necítím nenávist.”

Jiří Ovčáček


MP3 ke stažení: E21-ecclesia-podcast.mp3


Mluvčí prezidenta republiky tráví každý den v centru duchovní i politické moci. Svoji pracovní dobu si plánuje podle bohoslužeb a na sociálních sítích chce v budoucnu upustit od negativních komentářů. Jak hodnotí svou novinářskou práci v Blesku a komunistických Haló novinách? Dokáže ve své funkci zastávat křesťanské hodnoty? A je spíš konzervativní nebo liberální katolík? Na to vše odpoví v tomto podcastu Jiří Ovčáček.

E20: „Jsem příznivcem kvót pro větší zastoupení žen v církvi.”

Petr Beneš


MP3 ke stažení: E20-ecclesia-podcast.mp3


Kněz Petr Beneš se léta věnuje tématu postavení žen uvnitř církve. Ženy by podle něj mohly začít udělovat svátosti nebo zastávat ekonomické funkce. Jak se liší mužská a ženská spiritualita? Existuje nějaký feministický směr v církvi? A jak vyřešit nedostatek kněží? Na to vše odpoví v tomto podcastu redemptorista a milovník literatury.

E19: „Hospic je porodnice pro věčnost.”

Marie Svatošová


MP3 ke stažení: E19-ecclesia-podcast.mp3


Doktorka Marie Svatošová založila v Česku skoro dvě desítky hospiců. Ty jsou podle ní místem, kde smrt představuje šanci vrátit se zpátky do ráje. Čeho lidé před smrtí nejvíce litují? Proč by se v Česku neměla uzákonit eutanázie? A jak se nejlépe připravit na smrt? Na to vše odpoví v tomto podcastu dáma české kultury.

E18: „I am the messenger of the Holy See.”

Charles Daniel Balvo


MP3 ke stažení: E18-ecclesia-podcast.mp3


Nuncius Charles Balvo působí jako vatikánský diplomat od 80. let minulého století. Za svoji kariéru pracoval pro tři různé papeže na několika kontinentech. Jak probíhají přípravy na diplomatické mise? Kolikrát za rok se potká se Svatým otcem? A jak vypadají Vánoce v Keni, kde se křesťanství objevilo teprve před 100 lety? Na to vše odpoví v tomto vánočním podcastu rodák z Brooklynu.

Jelikož nuncius umí česky jen trochu, rozhovor probíhal v angličtině. Přeložený přepis rozhovoru zde.

E17: „Bezdomovectví není volba, člověk si tu situaci nevybral sám.”

sestra Radima


MP3 ke stažení: E17-ecclesia-podcast.mp3


Sestra Radima pracuje s bezdomovci už 13 let. Pomoc lidem na okraji společnosti je podle ní založená na empatii a ochotě naslouchat jejich příběhům. Jaké jsou příčiny bezdomovectví? Jak vypadá všední den člověka na ulici? A jak správně bezdomovcům pomáhat? Na to vše odpoví v tomto podcastu sestra Radima.

E16: „O Bohu je lepší mlčet než mluvit.”

Ladislav Heryán


MP3 ke stažení: E16-ecclesia-podcast.mp3


Salesiánský kněz vnímá církev jako plnou kontrastů. Mladí lidé by si podle něj měli uvědomovat odpovědnost za to, jak vypadá naše společnost. Co všechno znamená občanská angažovanost? Jak se osvobodit od strachu z Boha? A dá se vůbec porozumět Bibli? Na to vše odpoví v tomto podcastu Ladislav Heryán.

E15: „Všechno, co dělám opravdově, má duchovní přesah.”

Lucie Trmíková



Nejlepší česká divadelní herečka je za Thálii vděčná, ale životní mezník to pro ni není. Její hry zasahují ateisty i konzervativní katolíky. Co je pro Lucii smyslem divadla? Proč nerada rozlišuje lidi na věřící a nevěřící? A jaká byla její vlastní cesta k Bohu? Na to vše odpoví v tomto podcastu Lucie Trmíková.

E14: „Čím déle jsem v Armádě, tím více věřím v duchovní rozměr Čechů”

Jaroslav Knichal



MP3 ke stažení: E14-ecclesia-podcast.mp3


Hlavní kaplan Armády ČR má rád výzvy a váží si daru svobody, který Česko má. Služba v armádě ho přesvědčuje o tom, že Češi nejsou ateisti. Co je hlavní úlohou vojenského kaplana? Jak být vojákem a knězem dohromady? A může být kaplanem i žena? Na to vše odpoví v tomto podcastu Jaroslav Knichal.

E13: „Homosexualita přináší víc otázek než odpovědí.“

Lukáš Engelmann



MP3 ke stažení: E13-ecclesia-podcast.mp3


V prvním poprázdninovém podcastu nového formátu se můžete těšit na kněze Lukáše Engelmanna, který pracuje s lidmi s homosexuální orientací. Jaká je pozice homosexuálů v církvi? Dokáže církev s těmito lidmi pracovat a přijímat je takové, jací jsou? Co obnáší jejich pastorace a doprovázení?

E12: „Nikdy jsem o moc neusiloval, já chápu politiku jako úsilí o všeobecné dobro.“

Mons. Václav Malý



MP3 ke stažení: E12-ecclesia-podcast.mp3


Ve zprávách se dozvíte o plánované návštěvě papeže Františka, peripetiích kolem pražského marianského sloupu, nebo informace o novém dokumentu Vatikánu o genderu.

Hostem je signatář a bývalý mluvčí Charty 77, pražský pomocný biskup Václav Malý. Jak chápal svoje uvěznění pro „podvracení republiky“ když mu bylo 29 let? Jak se dívali na jeho politickou angažovanost členové církve? Otec Václav se nebojí mluvit o svém strachu ale i nutnosti mladých chápat svoji občanskou zodpovědnost. K aktuální situaci dodává, že „jistě by bylo dobré, kdyby se všechny generace spolupodíleli na těch pokojných protestech.“

E11: „Cítím, že Boží milost působí, Bůh se mě dotýká jinak.“

Mons. Zdenek Wasserbauer



MP3 ke stažení: E11-ecclesia-podcast.mp3


Včera byla slavnost Seslání Ducha Svatého a dnes slavíme svátek Panny Marie, matky církve. Naším hostem je pomocný biskup a generální vikář pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer. Jak se cítí rok po vysvěcení na biskupa? Jaké povinnosti přináší úřad generálního vikáře? Dále se budeme bavit o sbírce pro Albánské kněze, titulární butrintské diecézi právě v Albánii, anebo náročnosti přesouvání kněží. Otec Zdenek říká, že „v prvé řadě se člověk musí naučit před Bohem rozlišovat, co je pro farnost a pro konkrétního člověka nejlepší".

E10: „Trochu sni a rozviň dary, které máš.“

Kamil Strak



MP3 ke stažení: E10-ecclesia-podcast.mp3


Dnes ve zprávách otevřeme tato témata: volby do Evropského parlamentu, Noc kostelů, šťastný konec případu Asie Bibi a alarmující situaci na Filipínách.

Dnešním hostem je ředitel sekce pro mládež ČBK Kamil Strak. Společně se budeme bavit o roli mladých v církvi, letoším setkání animátorů nebo o problému podfinancování křesťanských aktivit a dobrovolníků.

E9: „Tady se člověk rozhodl pro velkou hodnotu. Ostatní není tak důležité.“

Sestra Sára



MP3 ke stažení: E9-ecclesia-podcast.mp3


Papež v Bulharsku a Makedonii, zďanění restitucí nebo zřízení centra pro zneužívané. Nejen o tom si povíme v dnešních zprávách.

V rozhovoru se můžete těšit na sestru Sáru z řádu Bosých karmelitek. Povídat si budeme o její cestě do řádu, životě v klášteře a také o stavbě nového kláštera.

E8: „Připravit na celibát úplně nejde. V semináři by se o tom mělo mluvit víc.“

Tomáš Sixta, Ondřej Kříž



MP3 ke stažení: E8-ecclesia-podcast.mp3


Máme za sebou Svatý týden. Co všechno se od posledního dílu událo? Tragédie na Srí Lance, požár katedrály Notre Dame v Paříži, papež bojujující za mír v Súdánu nebo informace o letošním Národním pochodu pro život a rodinu. Jako hosty přivítáme seminaristy z pražské KTF Tomáše Sixtu a Ondřeje Kříže a netradičně s námi bude i publikum tvořené mladými křesťany, kteří přišli oslavit Světový Den Mládeže do Pražské diecéze. Co vedlo Tomáše s Ondřejem k rozhodnutí pro kněžství? Jaké byly reakce okolí na jejich rozhodnutí? Jaký je psaný i nepsaný řád pražského semináře a co by na něm změnili? Dále se seminaristé nebáli svěřit: „V semináři je těžké být k sobě otevřený a mluvit o celibátu. Nikdo nechce být zranitelný.

E7: „Musíme uvěřit ve svoji podstatu, že jsme tu správně.“

Andrea Kerestešová-Růžičková



MP3 ke stažení: E7-ecclesia-podcast.mp3


Papež František navštívil Maroko, byla zveřejněna jeho posynodální exhortace adresovaná mladým lidem a diecéze se chystají na sobotní Světový Den Mládeže.

Naším hostem je herečka a modelka Andrea Růžičková, která vypráví o svém růstu v katolické rodině, ale i o tom, jak zvládala duchovní krizi a jak nyní kloubí svět showbyznysu a své manželství. Co Andreu nejvíc baví na herectví? Proč je pro ni nahota diskutabilní téma? Proč považuje lidské ego za ďábla? Andrea dále sdílí, že když se jí nedaří a například nedostane roli, kterou si přála, pomáhá jí důvěra v Boha a poznání, že „Boží záměr je mnohem dokonalejší než ten náš.“

E6: „Pocity po nominaci na biskupa? Hrozný. Myslel jsem si, že je to omyl.“

p. Mons. Karel Herbst



MP3 ke stažení: E6-ecclesia-podcast.mp3


V dnešních zprávách se dozvíme o papežově vztahu k technice, otevřeme bolestivé téma zneužívání v církvi a zmíníme i pohled Vatikánu na situaci, kdy má kněz dítě.
Hostem dnešního dílu je emeritní pomocný biskup a salesián mons. Karel Herbst. Budeme se s ním bavit o jeho celoživotním zápalu pro mládež, legendárních chaloupkách, ale i o útrapách života biskupa.

E5: „Nebojím se ani Babiše ani populistů, ale nezájmu mladé generace o politiku.“

František Talíř



MP3 ke stažení: E5-ecclesia-podcast.mp3


Co nového za poslední týdny? Tak například biskupové v Izraeli, papežův výstup ze synody o mládeži, nebo statistika o křesťanech a rok 2017.

Dnešním hostem je mladý, pozitivní a energetický kandidát do evropského parlamentu František Talíř. Co ho přivedlo do politiky, má EU smysl, nebo Fandův názor na Istanbulskou úmluvu, to vše a mnoho dalšího uslyšíte v tomto rozhovoru.

E4: „Skrze síť vztahů můžeme dosáhnout tam, kam by naše knížky nedosáhly.“

S. Andrea Hýblová



MP3 ke stažení: E4-ecclesia-podcast.mp3


Ve Vatikánu je summit o ochraně nezletilých, u nás si připomínáme začátek komunismu a oběti tohoto režimu a blíží se Popeleční středa. Hostem podcastu je sestra Andrea Hýblová z kongregace Dcer sv. Pavla, s kterou si povídáme o řeholním životě, práci v redakci nakladatelství Paulínky, a celkovém poslání křesťanské literatury. Víte kolik je sester Paulínek v ČR? Existuje rivalita mezi katolickými nakladatelstvími? Dále se dozvíte, že s. Andrea považuje sociální média za dobrý prostředek pro hlásání evangelia. Také ale věří, že člověk musí nejdříve „pevně žít na zemi, aby i v druhé realitě se neztratil a věděl, proč tam je“.

E3: „KSČM nemá kompetenci posuzovat, zda se církev oddálila od svého poslání.“

P. Stanislav Přibyl



MP3 ke stažení: E3-ecclesia-podcast.mp3


Jsou za námi dva velice zajímavé týdny: cesta papeže Františka po islámských zemích se svou jedinečností zapíše do historie stejně jako dobrý konec případu pákistánské ženy Asie Bibi. Dále Vás seznámíme s výsledky plenární schůze biskupů a připomeneme Vám svátky, které nás čekají v nadcházejícím týdnu: Světový den nemocných, Den sv. Valentýna a Národní týden manželství.

Hostem podcastu je generální sekretář České biskupské konference, otec Stanislava Přibyl, se kterým si promluvíme o tématu církevních restitucí. Otec Stanislav se v souvislosti s tímto tématem často objevuje v médiích, a proto nám zde vysvětlí, co jsou církevní restituce, jak velkou částku má stát církvím navrátit, kdy nastane odluka církví od státu nebo proč zdanění církevních restitucí považuje za obrovskou hrozbu pro demokracii našeho státu. Dále nám sdělí, kam církev peníze investuje, co obnáší funkce generálního sekretáře České biskupské konference nebo svůj názor na výroky některých poslanců.

E2: „Nenuťme oběť zneužívání ihned odpustit. Všechno chce čas.“

Marek František Drábek


 

MP3 ke stažení: E2-ecclesia-podcast.mp3, E2-bonus.mp3


Plenární zasedání České biskupské konference, schválené zdanění církevních restitucí v Poslanecké sněmovně nebo jmenování nového generálního vikáře v Brněnské diecézi, to vše jsou témata posledních týdnů, za kterými se v tomto dílu ohlédneme.

S naším hostem, kterým je tentokrát nemocniční kaplan Marek František Drábek, budeme diskutovat o tématu sexuálního zneužívání v církvi. Otec Marek vede kurzy pro nemocniční kaplany, věnuje se duchovní podpoře umírajících a pozůstalých a současně také pomáhá obětem sexuálního zneužívání.

Víte, co si vlastně představit pod termínem sexuální zneužívání v církvi? Jak probíhá duchovní doprovázení obětí? Proč je věková hranice souhlasu k pohlavnímu styku církví nastavena až od 18 let, když ji stát vymezuje od 15 let? Jsou kněží připravováni na to, jak reagovat, když se jim při zpovědi svěří oběť sexuálního zneužívání? Jak duchovně doprovázet agresory, aby uznali své provinění a celá církev se mohla začít uzdravovat?

E1: „Dejte si předsevzetí a dodržte je.“

Marek Orko Vácha



MP3 ke stažení: E1-ecclesia-podcast.mp3


Nový nuncius, nový pomocný biskup a blížící se světové dny mládeže.

V tomto úvodním dílu se především ohlédneme za nejdůležitějšími událostmi z uplynulého roku 2018 a následně si o aktuálním dění popovídáme s knězem, autorem mnoha knih, přírodovědcem a přednostou Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK Markem Orko Váchou.

Proč si Marek Orko Vácha myslí, že společnost vnímá církev jako partu lidí co se zabývá jen konfliktními věcmi? Je důležitější mít názor na kondomy, nebo mít radost z Boha a vědět, že svět má smysl? Kde je hranice informovanosti? Proč je OK nemít názor úplně na všechno? Čeho se Marek Orko Vácha bojí? Tématem budou předsevzetí v novém roce, správný postoj katolíka jako jednotlivce, Istanbulská úmluva, nebo moderní problémy lékařské etiky. „Média by neměly určovat jak se jako katolíci chováme.“

Copyright © 2019 Timber HTML Template