Seznam všech dílů

E37: „Televize vás vzdělá i v tom s čím nesouhlasíte.“

martin Tyburec


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Reportáže Martina Tyburce mohou Češi vidět pravidelně v Událostech České televize. Tam pracuje už 6 let v redakci vědy a jako reportér se snaží, aby neztratil schopnost „blbě se ptát“. Výhodou veřejnoprávní televize je podle něj to, že není poplatná politikům a že člověka vzdělá i v tom, co ho nezajímá. V čem se liší přístup k zpravodajství ve veřejnoprávní a soukromé televizi? Proč je epidemie koronaviru pro média zkouškou? A co nejhoršího se Vám může stát v poušti Gobi? Na to vše odpoví v tomto podcastu redaktor ČT Martin Tyburec.

E36: „Člověk napodobuje Boha tím, že tvoří.“

Otmar Oliva


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Osmašedesátilitý akademický sochař Otmar Oliva má na svém kontě stovky děl. Od oltářů, křtitelnic a medailí přes zvony a fontány. I tak si ale myslí, že zdobené kostely a monstrance Bůh nepotřebuje. Význam podle něj mají hlavně pro lidi. Jeho díla najdeme na Velehradě, ale i ve Vatikáně, kde pracoval na kapli pro papeže Jana Pavla II. nebo na svícnech pro Benedikta XVI..

K čemu potřebuji lidé umění? Jaké problémy přinesla Olivovi sochařská zakázka pro někdejšího arcibiskupa Roberta Bezáka? A proč chodil po vatikánských palácích s pytlemi na odpadky? Na to vše odpoví v tomto podcastu bývalý politický vězeň a umělec Otmar Oliva.

E35: „Arcibiskupství chce vyprovodit ty, kteří o něm moc ví.“

Karel Štícha


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Karel Štícha byl přes 20 let hlavním ekonomem pražské arcidiecéze. Od 90. let stál v čele vyjednávání o církevních restitucích a na svou práci pro arcibiskupství je hrdý. Církvi teď ale podle něj chybí peníze třeba kvůli kůrovcové kalamitě, a tak je na čase efektivně investovat.
Co znamená krize financování církve pro jednotlivé věřící?
Dokáží církevní organizace zaplatit kvalifikované odborníky na důležitých postech?
A kolik průměrně přispívají Češi v nedělních sbírkách?
Na to vše odpoví v tomto podcastu muž, který za svou kariéru ekonoma získal ocenění i od papeže Františka.

E34: „Ve svém kněžství chci být šťastný.“

Miro Auxt


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Miro Auxt je molekulární biolog a novokněz. Myslí si, že farní společenství je pro křesťana velmi důležité a že doma dokážeme být díky církvi všude ve světě. Na životě v semináři by změnil ranní vstávání a přehnaný důraz na intelektuální stránku formace. Jako kněz nechce mít na všechno odpověď a dávat lidem poučky. Kde vidí hranice celibátu? Co si myslí o kauze odvolaného slovenského arcibiskupa Roberta Bezáka? A měl před svým svěcením pochybnosti? Na to vše odpoví v tomto podcastu rodák ze Slovenska Miro Auxt.

E33: „Ne každý má právo na sexuální život.“

Stanislav Přibyl


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Stanislav Přibyl je pravník a kněz. Ve svém profesním životě je zvyklý lidi oddávat a zaroveň i manželství zneplatňovat. Myslí si, že víra se nedá nijak změřit a že doba známosti dvou lidí, nemá být dobou růžových brýlí. Jaké jsou aktuálně nejčastější důvody anulace manželství? Může být církevní sňatek mezi heterosexuálem a homosexuálem platný? A proč je nesmysl si myslet, že každý má právo na sexuální život? Na to vše odpoví v tomto podcastu Stanislav Přibyl.

E32: „Zákaz potratů nic neřeší.“

Jaroslava Trajerová


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Jaroslava Trajerová už šest let vede projekt Nesoudíme. Pomáháme a Linku pomoci, kde poskytuje konzultace ženám, které chtějí podstoupit interrupci. Ochrana nenarozeného života podle ní nespočívá v politické ani náboženské příslušnosti. Vždy je to v lidech a o lidech. Jak může stále častější neplodnost párů ovlivnit společenskou debatu o interrupci? Může se post-abortivní syndrom projevit i při návštěvě fyzioterapeuta? A proč jsou nejvíce potrácené třetí děti do rodin? Na to vše odpoví v tomto podcastu Jaroslava Trajerová z Hnutí pro život.

E31: „Nebojoval jsem za sloup, žil jsem příběh.“

Petr Váňa


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Sochař Petr Váňa pracoval posledních 20 let na rekonstrukci Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Myslí si, že sochařství je způsob života a boření soch mu připadá hloupé. Jak hodnotí aktuální žhavé diskuse mezi tábory fanoušků a odpůrců Mariánského sloupu? Jak by lidé měli tuto památku vnímat? A jaký mají Češi vztah k Panně Marii? Na to vše odpoví v tomto podcastu jeden z nejznámějších českých sochařů.

E30: „Víra není změť pravidel.“

Damián Brhel


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Damián Brhel je jeden z nejúspěšnějších českých startupistů. Jako gymnazista měl individuální vzdělávací plán a o několik let později už o něm psal časopis Forbes. Za jeho úspěchem podle něj nestojí náhody, ale Prozřetelnost. Jak skloubit rodinu a kariéru? Proč studovat katechismus a církevní dějiny? A co je přitažlivé na latinských mších? Na to vše odpoví v tomto podcastu byznysman a otec dvou dětí Damián Brhel.

E29: „Showbyznys a křesťanství je kompatibilní.“

Annamária d’Almeida


Odkaz na MP3 ke stažení v přehrávači výše.


Annamária D'Almeida je česká zpěvačka, která loni vyhrála The Voice Československo. Tvrdí, že je nedělňátko a že jí Bůh v jejím životě žehná. Co jí bavilo na komerční soutěži? Proč ráda chodí na večerní mše? A je křesťanství kompatibilní se showbyznysem? Na to vše odpoví v tomto podcastu zpěvačka se slovensko-beninskými kořeny.

E28: „Ve vztahu nestačí tolerance, musí v něm být opravdový zájem.”

Manželé Imlaufovi


MP3 ke stažení: e28-ecc-podcast.mp3


Manželé Imlaufovi se více než 30 let věnují přípravám snoubeneckých párů na manželství. Nebojí se mluvit o sexu a jeho významu pro partnerský život. Pro kvalitní vztah je podle nich důležitá pravdivá komunikace i řeč těla. V čem se liší lidská sexualita od té zvířecí? K čemu může být dobrá sexuální zdrženlivost? A proč se musí v manželství neustále pádlovat jako na lodi? Na to vše odpoví v tomto podcastu Hana a Petr Imlaufovi.

E27: „Já bych byl tak rád, kdyby mi ministranti zase lezli na nervy!”

Zdeněk Jančařík


MP3 ke stažení: e27-ecc-podcast.mp3


Zdeněk Jančařík je kněz pocházející z ateistické rodiny. V době pandemie každý večer streamuje modlitbu růžence, kterou denně sleduje více než 600 lidí. Karanténu využívá k psaní fejetonů nebo youtuberingu. Církev by se podle něj neměla uzavírat do sebe a lpět na pravidlech a poučkách. Jsou čeští nakladatelé a knihkupci kvůli koronaviru v ohrožení? Jaký je ideál kněze ve 21. století? A co je duchovní autismus? Na to vše odpoví v tomto podcastu spisovatel, novinář, překladatel a salesián.

E26: „Když má člověk strach, ukazuje se, jak je nastavené jeho srdce.”

Kateřina Šimáčková


MP3 ke stažení: e26-ecc-podcast.mp3


Kateřina Šimáčková je vysokoškolská profesorka a advokátka. V soudnictví se pohybuje už přes dvacet let a myslí si, že každý člověk by měl být schopný rozeznat nespravedlnost. Čím se liší právnický přístup mužů a žen? Proč by se rodiče neměli u soudu přetahovat o děti a proč může být současný nouzový stav ve střetu s listinou základních práv a svobod? Na to vše odpoví v tomto podcastu jedna ze dvou českých ústavních soudkyň.

E25: „Když má člověk strach, ukazuje se, jak je nastavené jeho srdce.”

Tomáš Holub


MP3 ke stažení: e25-ecclesia-podcast.mp3


Tomáš Holub je někdejší kaplan armády ČR. Tvrdí, že v krizových situacích se vždycky ukáže jádro a opravdová povaha člověka. Současná situace je pro něj výzvou k solidaritě s ostatními. A online mše nemají být pohodlným servisem, ale příležitostí k tvorbě domácího společenství církve. Jak strávit Velikonoce ve stínu koronaviru? Je pandemie boží trest? A dočkáme se zpovědi přes telefon? Na to vše odpoví v tomto podcastu plzeňský biskup Tomáš Holub.

E24: „Počet manželství roste. Je škoda, že to není slyšet.”

Jan Gregor


MP3 ke stažení: e24-gregor.mp3


Jan Gregor je místopředseda Aliance pro rodinu. Záleží mu na tom, aby bylo manželství v Ústavě zakotveno jako svazek muže a ženy a práva dětí jsou pro něj důležitější než přání dospělých. Nemá rád argumentační fauly a mrzí ho, že pozitivní informace se v médiích špatně prodávají. Proč je v Česku hodně dětí v dětských domovech? Proč vysokoškoláci uzavírají častěji manželství? A jak poznat relevantní sociologický výzkum? Na to vše odpoví v tomto podcastu právní koncipiet Jan Gregor.

E23: „Satan zuří, protože mu zbývá málo času.”

Jiří Korda


MP3 ke stažení: ecc-podcast-e23-korda.mp3


Jiří Korda je lékař a exorcista. Podobně jako běžní doktoři pomáhá trpícím lidem, kteří ho požádají o duchovní pomoc. Exorcismus je podle něj proces obrácení, který stojí na duchovním rozlišování. Jak poznat člověka posedlého ďáblem? Jak se projevují démoni při modlitbě exorcismu? A proč jsou často posedlí lidé hluboce věřící? Na to vše odpoví v tomto podcastu veterinář a kněz z pražské farnosti Lhotka.

E22: „Nárok na dokonalost je šílenství.”

Michael Chytrý


MP3 ke stažení: E22-ecclesia-podcast.mp3


Michael Chytrý učí lidí správně komunikovat. Většina vztahových problémů podle něj pramení z nedostatku sdílení. A supervizi by všem doporučil jako firemní benefit. Jak být asertivní a zároveň zůstat pokorný? Jak si netahat práci domů? A jaký je rozdíl mezi zpovědí a sezením u psychologa? Na to vše odpoví v tomto podcastu psychoterapeut, učitel a poradce.

E21: „Vůči politickým oponentům necítím nenávist.”

Jiří Ovčáček


MP3 ke stažení: E21-ecclesia-podcast.mp3


Mluvčí prezidenta republiky tráví každý den v centru duchovní i politické moci. Svoji pracovní dobu si plánuje podle bohoslužeb a na sociálních sítích chce v budoucnu upustit od negativních komentářů. Jak hodnotí svou novinářskou práci v Blesku a komunistických Haló novinách? Dokáže ve své funkci zastávat křesťanské hodnoty? A je spíš konzervativní nebo liberální katolík? Na to vše odpoví v tomto podcastu Jiří Ovčáček.

E20: „Jsem příznivcem kvót pro větší zastoupení žen v církvi.”

Petr Beneš


MP3 ke stažení: E20-ecclesia-podcast.mp3


Kněz Petr Beneš se léta věnuje tématu postavení žen uvnitř církve. Ženy by podle něj mohly začít udělovat svátosti nebo zastávat ekonomické funkce. Jak se liší mužská a ženská spiritualita? Existuje nějaký feministický směr v církvi? A jak vyřešit nedostatek kněží? Na to vše odpoví v tomto podcastu redemptorista a milovník literatury.

E19: „Hospic je porodnice pro věčnost.”

Marie Svatošová


MP3 ke stažení: E19-ecclesia-podcast.mp3


Doktorka Marie Svatošová založila v Česku skoro dvě desítky hospiců. Ty jsou podle ní místem, kde smrt představuje šanci vrátit se zpátky do ráje. Čeho lidé před smrtí nejvíce litují? Proč by se v Česku neměla uzákonit eutanázie? A jak se nejlépe připravit na smrt? Na to vše odpoví v tomto podcastu dáma české kultury.

E18: „I am the messenger of the Holy See.”

Charles Daniel Balvo


MP3 ke stažení: E18-ecclesia-podcast.mp3


Nuncius Charles Balvo působí jako vatikánský diplomat od 80. let minulého století. Za svoji kariéru pracoval pro tři různé papeže na několika kontinentech. Jak probíhají přípravy na diplomatické mise? Kolikrát za rok se potká se Svatým otcem? A jak vypadají Vánoce v Keni, kde se křesťanství objevilo teprve před 100 lety? Na to vše odpoví v tomto vánočním podcastu rodák z Brooklynu.

Jelikož nuncius umí česky jen trochu, rozhovor probíhal v angličtině. Přeložený přepis rozhovoru zde.

E17: „Bezdomovectví není volba, člověk si tu situaci nevybral sám.”

sestra Radima


MP3 ke stažení: E17-ecclesia-podcast.mp3


Sestra Radima pracuje s bezdomovci už 13 let. Pomoc lidem na okraji společnosti je podle ní založená na empatii a ochotě naslouchat jejich příběhům. Jaké jsou příčiny bezdomovectví? Jak vypadá všední den člověka na ulici? A jak správně bezdomovcům pomáhat? Na to vše odpoví v tomto podcastu sestra Radima.

E16: „O Bohu je lepší mlčet než mluvit.”

Ladislav Herián


MP3 ke stažení: E16-ecclesia-podcast.mp3


Salesiánský kněz vnímá církev jako plnou kontrastů. Mladí lidé by si podle něj měli uvědomovat odpovědnost za to, jak vypadá naše společnost. Co všechno znamená občanská angažovanost? Jak se osvobodit od strachu z Boha? A dá se vůbec porozumět Bibli? Na to vše odpoví v tomto podcastu Ladislav Heryán.

E15: „Všechno, co dělám opravdově, má duchovní přesah.”

Lucie TrmíkováNejlepší česká divadelní herečka je za Thálii vděčná, ale životní mezník to pro ni není. Její hry zasahují ateisty i konzervativní katolíky. Co je pro Lucii smyslem divadla? Proč nerada rozlišuje lidi na věřící a nevěřící? A jaká byla její vlastní cesta k Bohu? Na to vše odpoví v tomto podcastu Lucie Trmíková.

E14: „Čím déle jsem v Armádě, tím více věřím v duchovní rozměr Čechů”

Jaroslav KnichalMP3 ke stažení: E14-ecclesia-podcast.mp3


Hlavní kaplan Armády ČR má rád výzvy a váží si daru svobody, který Česko má. Služba v armádě ho přesvědčuje o tom, že Češi nejsou ateisti. Co je hlavní úlohou vojenského kaplana? Jak být vojákem a knězem dohromady? A může být kaplanem i žena? Na to vše odpoví v tomto podcastu Jaroslav Knichal.

E13: „Homosexualita přináší víc otázek než odpovědí.“

Lukáš EngelmannMP3 ke stažení: E13-ecclesia-podcast.mp3


V prvním poprázdninovém podcastu nového formátu se můžete těšit na kněze Lukáše Engelmanna, který pracuje s lidmi s homosexuální orientací. Jaká je pozice homosexuálů v církvi? Dokáže církev s těmito lidmi pracovat a přijímat je takové, jací jsou? Co obnáší jejich pastorace a doprovázení?

E12: „Nikdy jsem o moc neusiloval, já chápu politiku jako úsilí o všeobecné dobro.“

Mons. Václav MalýMP3 ke stažení: E12-ecclesia-podcast.mp3


Ve zprávách se dozvíte o plánované návštěvě papeže Františka, peripetiích kolem pražského marianského sloupu, nebo informace o novém dokumentu Vatikánu o genderu.

Hostem je signatář a bývalý mluvčí Charty 77, pražský pomocný biskup Václav Malý. Jak chápal svoje uvěznění pro „podvracení republiky“ když mu bylo 29 let? Jak se dívali na jeho politickou angažovanost členové církve? Otec Václav se nebojí mluvit o svém strachu ale i nutnosti mladých chápat svoji občanskou zodpovědnost. K aktuální situaci dodává, že „jistě by bylo dobré, kdyby se všechny generace spolupodíleli na těch pokojných protestech.“

E11: „Cítím, že Boží milost působí, Bůh se mě dotýká jinak.“

Mons. Zdenek WasserbauerMP3 ke stažení: E11-ecclesia-podcast.mp3


Včera byla slavnost Seslání Ducha Svatého a dnes slavíme svátek Panny Marie, matky církve. Naším hostem je pomocný biskup a generální vikář pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer. Jak se cítí rok po vysvěcení na biskupa? Jaké povinnosti přináší úřad generálního vikáře? Dále se budeme bavit o sbírce pro Albánské kněze, titulární butrintské diecézi právě v Albánii, anebo náročnosti přesouvání kněží. Otec Zdenek říká, že „v prvé řadě se člověk musí naučit před Bohem rozlišovat, co je pro farnost a pro konkrétního člověka nejlepší".

E10: „Trochu sni a rozviň dary, které máš.“

Kamil StrakMP3 ke stažení: E10-ecclesia-podcast.mp3


Dnes ve zprávách otevřeme tato témata: volby do Evropského parlamentu, Noc kostelů, šťastný konec případu Asie Bibi a alarmující situaci na Filipínách.

Dnešním hostem je ředitel sekce pro mládež ČBK Kamil Strak. Společně se budeme bavit o roli mladých v církvi, letoším setkání animátorů nebo o problému podfinancování křesťanských aktivit a dobrovolníků.

E9: „Tady se člověk rozhodl pro velkou hodnotu. Ostatní není tak důležité.“

Sestra SáraMP3 ke stažení: E9-ecclesia-podcast.mp3


Papež v Bulharsku a Makedonii, zďanění restitucí nebo zřízení centra pro zneužívané. Nejen o tom si povíme v dnešních zprávách.

V rozhovoru se můžete těšit na sestru Sáru z řádu Bosých karmelitek. Povídat si budeme o její cestě do řádu, životě v klášteře a také o stavbě nového kláštera.

E8: „Připravit na celibát úplně nejde. V semináři by se o tom mělo mluvit víc.“

Tomáš Sixta, Ondřej KřížMP3 ke stažení: E8-ecclesia-podcast.mp3


Máme za sebou Svatý týden. Co všechno se od posledního dílu událo? Tragédie na Srí Lance, požár katedrály Notre Dame v Paříži, papež bojujující za mír v Súdánu nebo informace o letošním Národním pochodu pro život a rodinu. Jako hosty přivítáme seminaristy z pražské KTF Tomáše Sixtu a Ondřeje Kříže a netradičně s námi bude i publikum tvořené mladými křesťany, kteří přišli oslavit Světový Den Mládeže do Pražské diecéze. Co vedlo Tomáše s Ondřejem k rozhodnutí pro kněžství? Jaké byly reakce okolí na jejich rozhodnutí? Jaký je psaný i nepsaný řád pražského semináře a co by na něm změnili? Dále se seminaristé nebáli svěřit: „V semináři je těžké být k sobě otevřený a mluvit o celibátu. Nikdo nechce být zranitelný.

E7: „Musíme uvěřit ve svoji podstatu, že jsme tu správně.“

Andrea Kerestešová-RůžičkováMP3 ke stažení: E7-ecclesia-podcast.mp3


Papež František navštívil Maroko, byla zveřejněna jeho posynodální exhortace adresovaná mladým lidem a diecéze se chystají na sobotní Světový Den Mládeže.

Naším hostem je herečka a modelka Andrea Růžičková, která vypráví o svém růstu v katolické rodině, ale i o tom, jak zvládala duchovní krizi a jak nyní kloubí svět showbyznysu a své manželství. Co Andreu nejvíc baví na herectví? Proč je pro ni nahota diskutabilní téma? Proč považuje lidské ego za ďábla? Andrea dále sdílí, že když se jí nedaří a například nedostane roli, kterou si přála, pomáhá jí důvěra v Boha a poznání, že „Boží záměr je mnohem dokonalejší než ten náš.“

E6: „Pocity po nominaci na biskupa? Hrozný. Myslel jsem si, že je to omyl.“

p. Mons. Karel HerbstMP3 ke stažení: E6-ecclesia-podcast.mp3


V dnešních zprávách se dozvíme o papežově vztahu k technice, otevřeme bolestivé téma zneužívání v církvi a zmíníme i pohled Vatikánu na situaci, kdy má kněz dítě.
Hostem dnešního dílu je emeritní pomocný biskup a salesián mons. Karel Herbst. Budeme se s ním bavit o jeho celoživotním zápalu pro mládež, legendárních chaloupkách, ale i o útrapách života biskupa.

E5: „Nebojím se ani Babiše ani populistů, ale nezájmu mladé generace o politiku.“

František TalířMP3 ke stažení: E5-ecclesia-podcast.mp3


Co nového za poslední týdny? Tak například biskupové v Izraeli, papežův výstup ze synody o mládeži, nebo statistika o křesťanech a rok 2017.

Dnešním hostem je mladý, pozitivní a energetický kandidát do evropského parlamentu František Talíř. Co ho přivedlo do politiky, má EU smysl, nebo Fandův názor na Istanbulskou úmluvu, to vše a mnoho dalšího uslyšíte v tomto rozhovoru.

E4: „Skrze síť vztahů můžeme dosáhnout tam, kam by naše knížky nedosáhly.“

S. Andrea HýblováMP3 ke stažení: E4-ecclesia-podcast.mp3


Ve Vatikánu je summit o ochraně nezletilých, u nás si připomínáme začátek komunismu a oběti tohoto režimu a blíží se Popeleční středa. Hostem podcastu je sestra Andrea Hýblová z kongregace Dcer sv. Pavla, s kterou si povídáme o řeholním životě, práci v redakci nakladatelství Paulínky, a celkovém poslání křesťanské literatury. Víte kolik je sester Paulínek v ČR? Existuje rivalita mezi katolickými nakladatelstvími? Dále se dozvíte, že s. Andrea považuje sociální média za dobrý prostředek pro hlásání evangelia. Také ale věří, že člověk musí nejdříve „pevně žít na zemi, aby i v druhé realitě se neztratil a věděl, proč tam je“.

E3: „KSČM nemá kompetenci posuzovat, zda se církev oddálila od svého poslání.“

P. Stanislav PřibylMP3 ke stažení: E3-ecclesia-podcast.mp3


Jsou za námi dva velice zajímavé týdny: cesta papeže Františka po islámských zemích se svou jedinečností zapíše do historie stejně jako dobrý konec případu pákistánské ženy Asie Bibi. Dále Vás seznámíme s výsledky plenární schůze biskupů a připomeneme Vám svátky, které nás čekají v nadcházejícím týdnu: Světový den nemocných, Den sv. Valentýna a Národní týden manželství.

Hostem podcastu je generální sekretář České biskupské konference, otec Stanislava Přibyl, se kterým si promluvíme o tématu církevních restitucí. Otec Stanislav se v souvislosti s tímto tématem často objevuje v médiích, a proto nám zde vysvětlí, co jsou církevní restituce, jak velkou částku má stát církvím navrátit, kdy nastane odluka církví od státu nebo proč zdanění církevních restitucí považuje za obrovskou hrozbu pro demokracii našeho státu. Dále nám sdělí, kam církev peníze investuje, co obnáší funkce generálního sekretáře České biskupské konference nebo svůj názor na výroky některých poslanců.

E2: „Nenuťme oběť zneužívání ihned odpustit. Všechno chce čas.“

Marek František Drábek


 

MP3 ke stažení: E2-ecclesia-podcast.mp3, E2-bonus.mp3


Plenární zasedání České biskupské konference, schválené zdanění církevních restitucí v Poslanecké sněmovně nebo jmenování nového generálního vikáře v Brněnské diecézi, to vše jsou témata posledních týdnů, za kterými se v tomto dílu ohlédneme.

S naším hostem, kterým je tentokrát nemocniční kaplan Marek František Drábek, budeme diskutovat o tématu sexuálního zneužívání v církvi. Otec Marek vede kurzy pro nemocniční kaplany, věnuje se duchovní podpoře umírajících a pozůstalých a současně také pomáhá obětem sexuálního zneužívání.

Víte, co si vlastně představit pod termínem sexuální zneužívání v církvi? Jak probíhá duchovní doprovázení obětí? Proč je věková hranice souhlasu k pohlavnímu styku církví nastavena až od 18 let, když ji stát vymezuje od 15 let? Jsou kněží připravováni na to, jak reagovat, když se jim při zpovědi svěří oběť sexuálního zneužívání? Jak duchovně doprovázet agresory, aby uznali své provinění a celá církev se mohla začít uzdravovat?

E1: „Dejte si předsevzetí a dodržte je.“

Marek Orko VáchaMP3 ke stažení: E1-ecclesia-podcast.mp3


Nový nuncius, nový pomocný biskup a blížící se světové dny mládeže.

V tomto úvodním dílu se především ohlédneme za nejdůležitějšími událostmi z uplynulého roku 2018 a následně si o aktuálním dění popovídáme s knězem, autorem mnoha knih, přírodovědcem a přednostou Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK Markem Orko Váchou.

Proč si Marek Orko Vácha myslí, že společnost vnímá církev jako partu lidí co se zabývá jen konfliktními věcmi? Je důležitější mít názor na kondomy, nebo mít radost z Boha a vědět, že svět má smysl? Kde je hranice informovanosti? Proč je OK nemít názor úplně na všechno? Čeho se Marek Orko Vácha bojí? Tématem budou předsevzetí v novém roce, správný postoj katolíka jako jednotlivce, Istanbulská úmluva, nebo moderní problémy lékařské etiky. „Média by neměly určovat jak se jako katolíci chováme.“

Copyright © 2019 Timber HTML Template