Seznam všech dílů

E16: „O Bohu je lepší mlčet než mluvit.”

Ladislav Herián


MP3 ke stažení: E16-ecclesia-podcast.mp3


Salesiánský kněz vnímá církev jako plnou kontrastů. Mladí lidé by si podle něj měli uvědomovat odpovědnost za to, jak vypadá naše společnost. Co všechno znamená občanská angažovanost? Jak se osvobodit od strachu z Boha? A dá se vůbec porozumět Bibli? Na to vše odpoví v tomto podcastu Ladislav Heryán.

E15: „Všechno, co dělám opravdově, má duchovní přesah.”

Lucie TrmíkováNejlepší česká divadelní herečka je za Thálii vděčná, ale životní mezník to pro ni není. Její hry zasahují ateisty i konzervativní katolíky. Co je pro Lucii smyslem divadla? Proč nerada rozlišuje lidi na věřící a nevěřící? A jaká byla její vlastní cesta k Bohu? Na to vše odpoví v tomto podcastu Lucie Trmíková.

E14: „Čím déle jsem v Armádě, tím více věřím v duchovní rozměr Čechů”

Jaroslav KnichalMP3 ke stažení: E14-ecclesia-podcast.mp3


Hlavní kaplan Armády ČR má rád výzvy a váží si daru svobody, který Česko má. Služba v armádě ho přesvědčuje o tom, že Češi nejsou ateisti. Co je hlavní úlohou vojenského kaplana? Jak být vojákem a knězem dohromady? A může být kaplanem i žena? Na to vše odpoví v tomto podcastu Jaroslav Knichal.

E13: „Homosexualita přináší víc otázek než odpovědí.“

Lukáš EngelmannMP3 ke stažení: E13-ecclesia-podcast.mp3


V prvním poprázdninovém podcastu nového formátu se můžete těšit na kněze Lukáše Engelmanna, který pracuje s lidmi s homosexuální orientací. Jaká je pozice homosexuálů v církvi? Dokáže církev s těmito lidmi pracovat a přijímat je takové, jací jsou? Co obnáší jejich pastorace a doprovázení?

E12: „Nikdy jsem o moc neusiloval, já chápu politiku jako úsilí o všeobecné dobro.“

Mons. Václav MalýMP3 ke stažení: E12-ecclesia-podcast.mp3


Ve zprávách se dozvíte o plánované návštěvě papeže Františka, peripetiích kolem pražského marianského sloupu, nebo informace o novém dokumentu Vatikánu o genderu.

Hostem je signatář a bývalý mluvčí Charty 77, pražský pomocný biskup Václav Malý. Jak chápal svoje uvěznění pro „podvracení republiky“ když mu bylo 29 let? Jak se dívali na jeho politickou angažovanost členové církve? Otec Václav se nebojí mluvit o svém strachu ale i nutnosti mladých chápat svoji občanskou zodpovědnost. K aktuální situaci dodává, že „jistě by bylo dobré, kdyby se všechny generace spolupodíleli na těch pokojných protestech.“

E11: „Cítím, že Boží milost působí, Bůh se mě dotýká jinak.“

Mons. Zdenek WasserbauerMP3 ke stažení: E11-ecclesia-podcast.mp3


Včera byla slavnost Seslání Ducha Svatého a dnes slavíme svátek Panny Marie, matky církve. Naším hostem je pomocný biskup a generální vikář pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer. Jak se cítí rok po vysvěcení na biskupa? Jaké povinnosti přináší úřad generálního vikáře? Dále se budeme bavit o sbírce pro Albánské kněze, titulární butrintské diecézi právě v Albánii, anebo náročnosti přesouvání kněží. Otec Zdenek říká, že „v prvé řadě se člověk musí naučit před Bohem rozlišovat, co je pro farnost a pro konkrétního člověka nejlepší".

E10: „Trochu sni a rozviň dary, které máš.“

Kamil StrakMP3 ke stažení: E10-ecclesia-podcast.mp3


Dnes ve zprávách otevřeme tato témata: volby do Evropského parlamentu, Noc kostelů, šťastný konec případu Asie Bibi a alarmující situaci na Filipínách.

Dnešním hostem je ředitel sekce pro mládež ČBK Kamil Strak. Společně se budeme bavit o roli mladých v církvi, letoším setkání animátorů nebo o problému podfinancování křesťanských aktivit a dobrovolníků.

E9: „Tady se člověk rozhodl pro velkou hodnotu. Ostatní není tak důležité.“

Sestra SáraMP3 ke stažení: E9-ecclesia-podcast.mp3


Papež v Bulharsku a Makedonii, zďanění restitucí nebo zřízení centra pro zneužívané. Nejen o tom si povíme v dnešních zprávách.

V rozhovoru se můžete těšit na sestru Sáru z řádu Bosých karmelitek. Povídat si budeme o její cestě do řádu, životě v klášteře a také o stavbě nového kláštera.

E8: „Připravit na celibát úplně nejde. V semináři by se o tom mělo mluvit víc.“

Tomáš Sixta, Ondřej KřížMP3 ke stažení: E8-ecclesia-podcast.mp3


Máme za sebou Svatý týden. Co všechno se od posledního dílu událo? Tragédie na Srí Lance, požár katedrály Notre Dame v Paříži, papež bojujující za mír v Súdánu nebo informace o letošním Národním pochodu pro život a rodinu. Jako hosty přivítáme seminaristy z pražské KTF Tomáše Sixtu a Ondřeje Kříže a netradičně s námi bude i publikum tvořené mladými křesťany, kteří přišli oslavit Světový Den Mládeže do Pražské diecéze. Co vedlo Tomáše s Ondřejem k rozhodnutí pro kněžství? Jaké byly reakce okolí na jejich rozhodnutí? Jaký je psaný i nepsaný řád pražského semináře a co by na něm změnili? Dále se seminaristé nebáli svěřit: „V semináři je těžké být k sobě otevřený a mluvit o celibátu. Nikdo nechce být zranitelný.

E7: „Musíme uvěřit ve svoji podstatu, že jsme tu správně.“

Andrea Kerestešová-RůžičkováMP3 ke stažení: E7-ecclesia-podcast.mp3


Papež František navštívil Maroko, byla zveřejněna jeho posynodální exhortace adresovaná mladým lidem a diecéze se chystají na sobotní Světový Den Mládeže.

Naším hostem je herečka a modelka Andrea Růžičková, která vypráví o svém růstu v katolické rodině, ale i o tom, jak zvládala duchovní krizi a jak nyní kloubí svět showbyznysu a své manželství. Co Andreu nejvíc baví na herectví? Proč je pro ni nahota diskutabilní téma? Proč považuje lidské ego za ďábla? Andrea dále sdílí, že když se jí nedaří a například nedostane roli, kterou si přála, pomáhá jí důvěra v Boha a poznání, že „Boží záměr je mnohem dokonalejší než ten náš.“

E6: „Pocity po nominaci na biskupa? Hrozný. Myslel jsem si, že je to omyl.“

p. Mons. Karel HerbstMP3 ke stažení: E6-ecclesia-podcast.mp3


V dnešních zprávách se dozvíme o papežově vztahu k technice, otevřeme bolestivé téma zneužívání v církvi a zmíníme i pohled Vatikánu na situaci, kdy má kněz dítě.
Hostem dnešního dílu je emeritní pomocný biskup a salesián mons. Karel Herbst. Budeme se s ním bavit o jeho celoživotním zápalu pro mládež, legendárních chaloupkách, ale i o útrapách života biskupa.

E5: „Nebojím se ani Babiše ani populistů, ale nezájmu mladé generace o politiku.“

František TalířMP3 ke stažení: E5-ecclesia-podcast.mp3


Co nového za poslední týdny? Tak například biskupové v Izraeli, papežův výstup ze synody o mládeži, nebo statistika o křesťanech a rok 2017.

Dnešním hostem je mladý, pozitivní a energetický kandidát do evropského parlamentu František Talíř. Co ho přivedlo do politiky, má EU smysl, nebo Fandův názor na Istanbulskou úmluvu, to vše a mnoho dalšího uslyšíte v tomto rozhovoru.

E4: „Skrze síť vztahů můžeme dosáhnout tam, kam by naše knížky nedosáhly.“

S. Andrea HýblováMP3 ke stažení: E4-ecclesia-podcast.mp3


Ve Vatikánu je summit o ochraně nezletilých, u nás si připomínáme začátek komunismu a oběti tohoto režimu a blíží se Popeleční středa. Hostem podcastu je sestra Andrea Hýblová z kongregace Dcer sv. Pavla, s kterou si povídáme o řeholním životě, práci v redakci nakladatelství Paulínky, a celkovém poslání křesťanské literatury. Víte kolik je sester Paulínek v ČR? Existuje rivalita mezi katolickými nakladatelstvími? Dále se dozvíte, že s. Andrea považuje sociální média za dobrý prostředek pro hlásání evangelia. Také ale věří, že člověk musí nejdříve „pevně žít na zemi, aby i v druhé realitě se neztratil a věděl, proč tam je“.

E3: „KSČM nemá kompetenci posuzovat, zda se církev oddálila od svého poslání.“

P. Stanislav PřibylMP3 ke stažení: E3-ecclesia-podcast.mp3


Jsou za námi dva velice zajímavé týdny: cesta papeže Františka po islámských zemích se svou jedinečností zapíše do historie stejně jako dobrý konec případu pákistánské ženy Asie Bibi. Dále Vás seznámíme s výsledky plenární schůze biskupů a připomeneme Vám svátky, které nás čekají v nadcházejícím týdnu: Světový den nemocných, Den sv. Valentýna a Národní týden manželství.

Hostem podcastu je generální sekretář České biskupské konference, otec Stanislava Přibyl, se kterým si promluvíme o tématu církevních restitucí. Otec Stanislav se v souvislosti s tímto tématem často objevuje v médiích, a proto nám zde vysvětlí, co jsou církevní restituce, jak velkou částku má stát církvím navrátit, kdy nastane odluka církví od státu nebo proč zdanění církevních restitucí považuje za obrovskou hrozbu pro demokracii našeho státu. Dále nám sdělí, kam církev peníze investuje, co obnáší funkce generálního sekretáře České biskupské konference nebo svůj názor na výroky některých poslanců.

E2: „Nenuťme oběť zneužívání ihned odpustit. Všechno chce čas.“

Marek František Drábek


 

MP3 ke stažení: E2-ecclesia-podcast.mp3, E2-bonus.mp3


Plenární zasedání České biskupské konference, schválené zdanění církevních restitucí v Poslanecké sněmovně nebo jmenování nového generálního vikáře v Brněnské diecézi, to vše jsou témata posledních týdnů, za kterými se v tomto dílu ohlédneme.

S naším hostem, kterým je tentokrát nemocniční kaplan Marek František Drábek, budeme diskutovat o tématu sexuálního zneužívání v církvi. Otec Marek vede kurzy pro nemocniční kaplany, věnuje se duchovní podpoře umírajících a pozůstalých a současně také pomáhá obětem sexuálního zneužívání.

Víte, co si vlastně představit pod termínem sexuální zneužívání v církvi? Jak probíhá duchovní doprovázení obětí? Proč je věková hranice souhlasu k pohlavnímu styku církví nastavena až od 18 let, když ji stát vymezuje od 15 let? Jsou kněží připravováni na to, jak reagovat, když se jim při zpovědi svěří oběť sexuálního zneužívání? Jak duchovně doprovázet agresory, aby uznali své provinění a celá církev se mohla začít uzdravovat?

E1: „Dejte si předsevzetí a dodržte je.“

Marek Orko VáchaMP3 ke stažení: E1-ecclesia-podcast.mp3


Nový nuncius, nový pomocný biskup a blížící se světové dny mládeže.

V tomto úvodním dílu se především ohlédneme za nejdůležitějšími událostmi z uplynulého roku 2018 a následně si o aktuálním dění popovídáme s knězem, autorem mnoha knih, přírodovědcem a přednostou Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK Markem Orko Váchou.

Proč si Marek Orko Vácha myslí, že společnost vnímá církev jako partu lidí co se zabývá jen konfliktními věcmi? Je důležitější mít názor na kondomy, nebo mít radost z Boha a vědět, že svět má smysl? Kde je hranice informovanosti? Proč je OK nemít názor úplně na všechno? Čeho se Marek Orko Vácha bojí? Tématem budou předsevzetí v novém roce, správný postoj katolíka jako jednotlivce, Istanbulská úmluva, nebo moderní problémy lékařské etiky. „Média by neměly určovat jak se jako katolíci chováme.“

Copyright © 2019 Timber HTML Template